czwartek, 20 października 2011

Cyfrowy wyróżnik banku


Wyróżnik ten nie jest objęty tajemnica bankową Udzielanie wszelkich informacji dotyczących numeru wyróżnika, nie stanowi przesłanki godzącej w działalność Banku


http://gogojewicz.blox.pl/html

Cyfrowym wyróżnikiem Banku , nazywamy cyfrowy symbol jednoznacznie wyróżniający konkretny Bank. Dla przykładu w przypadku banków spółdzielczych, jest to symbol czterocyfrowy, rozpoczynający się na 8 lub 9, np.:
8001 - Bank Spółdzielczy w Otwocku,
9681 - Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni,

W przypadku pozostałych banków i oddziałów instytucji kredytowych, jest to numer trzycyfrowy i mogący rozpoczynać się na 1 do 7, np.:
101 - Narodowy Bank Polski,
102 - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA,
247 - Banco Espirito Santo de Investimento, S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce.

 

Zatem, nadawany numer składa się z 8 cyfr, z których:

1) pierwsze trzy cyfry stanowią symbol wyróżniający bank lub oddział banku zagranicznego, przy czym pierwsza cyfra powinna być cyfrą od 1 do 7,

2)kolejne cztery cyfry stanowią oznaczenie cyfrowe jednostki organizacyjnej banku,

3) ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolną

 

W odniesieniu do banków spółdzielczych nadawany numer składa się z 8 cyfr, z których:

1)pierwsze cztery cyfry stanowią symbol wyróżniający bank, przy czym pierwsza cyfra powinna być cyfrą 8 lub 9,

2) kolejne trzy cyfry stanowią oznaczenie cyfrowe jednostki organizacyjnej banku,

3)ostatnia cyfra jest cyfrą kontrolną

 

Oznaczenia cyfrowe, przeznaczone są odpowiednio:

1)w przedziale 0000 - 0100 dla oznaczania central banków, oddziałów banków zagranicznych lub ich wewnętrznych komórek organizacyjnych (np. departamentów),

2)w przedziale 0101 - 9999 dla oznaczania innych jednostek organizacyjnych banków, oddziałów banków zagranicznych lub ich wewnętrznych komórek organizacyjnych,

3)w przedziale 000 - 100 dla oznaczenia central banków spółdzielczych lub ich wewnętrznych komórek organizacyjnych,

4)w przedziale 101 - 999 dla oznaczenia innych jednostek organizacyjnych banków spółdzielczych.

 

Aby zidentyfikować oddział banku, dysponując wyłącznie numerem rachunku klienta, należy przeanalizować tylko jego początkowy ciąg znaków. Do tego celu uwzględnić powinniśmy  tylko 10 pierwszych cyfr numeru

Jeżeli dysponuje się rachunkiem w międzynarodowym standardzie IBAN na jego początku znajdują się dwie litery "PL".

Następnie odrzuca się dwie pierwsze cyfry, które stanowią liczbę kontrolną dla całego rachunku i otrzymujemy ośmiocyfrowy numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku.

 

Mając do dyspozycji wykazy banków i ich jednostek, odnajdziemy dany numer i w ten sposób otrzymamy dane tele adresowe jednostki, która prowadzi dany rachunek.

Jeżeli uzyskany numer rozpoczyna się na 8 lub 9 należy skorzystać z Wykazu numerów banków spółdzielczych i ich jednostek organizacyjnych, w innych przypadkach z Wykazu numerów banków krajowych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów banków zagranicznych i ich jednostek organizacyjnych.

  Numer dla nowej jednostki banku uzyskuje się poprzez wypełnienie Karty ewidencyjnej, stanowiącącej załącznik do Zarządzenia Nr 7/2002 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 24 maja 2002 r. w sprawie sposobu numeracji banków i ich jednostek organizacyjnych (Dz. Urz. NBP Nr 8, poz. 27, z 2002 r. Nr 19, poz. 37 z 2007 r.) i następnie należy przekazać go do Departamentu Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego. 

Cyfrowy wyróżnik banku istnieje po to, aby przykładowo sporządzić pismo w postaci elektronicznej (albo umożliwić komuś sporządzenie takiego pisma). Do takiej czynności Bank  musi stworzyć wzór zawierający wyróżnik, po czym umieścić ten wzór w Centralnym Repozytorium. Jak wynika z rozporządzenia, wyróżnik ma określać szczegółowo zakres użytkowy dokumentu elektronicznego. Chcąc być z zgodzie z prawem, sprawdzam zatem, czym jest ów zakres użytkowy, który musi szczegółowo określić mój wyróżnik.

 

 Jednostkami organizacyjnymi Banków, podlegającymi numeracji cyfrowego wyróżnika w sposób określony w zarządzeniu, są:

1)centrale banków,

2)oddziały banków zagranicznych,

3)inne jednostki organizacyjne banków i oddziałów banków zagranicznych wymieniające zlecenia płatnicze w ramach rozliczeń i rozrachunków międzybankowych.

 

Numery banków i ich jednostek organizacyjnych nadawane są przez Narodowy Bank Polski, zwany "NBP", w następujący sposób:

1) centralom nowo utworzonych banków i nowo otwartym oddziałom banków zagranicznych - w terminie 14 dni roboczych od daty wejścia w życie aktu prawnego lub decyzji zezwalającej na utworzenie banku bądź otwarcie oddziału banku zagranicznego,

2) jednostkom organizacyjnym innym niż te wymienione powyżej w terminie 14 dni roboczych - najpóźniej 30 dnia roboczego przed planowanym rozpoczęciem działalności - po przekazaniu przez centralę właściwego banku lub oddziału banku zagranicznego do NBP

3) jednostkom organizacyjnym banku przejmowanego w razie połączenia banków - w terminie 14 dni roboczych - najpóźniej 30 dnia roboczego przed planowanym połączeniem - po dokonaniu przez centralę banku przejmującego zgłoszenia do NBP.

 

 

W przypadku zgłoszenia przez centralę banku przejmującego inny bank, najpóźniej 30 dnia roboczego przed planowanym terminem połączenia banków, potrzeby utrzymania, przez określony czas po połączeniu, dotychczasowej numeracji jednostek banku przejmowanego, nadanie tym jednostkom nowych numerów następuje najpóźniej 30 dnia roboczego przed upływem ustalonego przez NBP, w uzgodnieniu z bankiem przejmującym, terminu utrzymania dotychczasowej numeracji.

NBP prowadzi wykaz numerów banków i ich jednostek organizacyjnych (w formie papierowej), w który zaopatruje centrale banków i oddziały banków zagranicznych. Wykaz zawiera w szczególności: nazwy oraz dane adresowe i telekomunikacyjne banków i ich jednostek organizacyjnych, którym przypisane są poszczególne numery, przy czym dane te aktualizowane są na podstawie zgłoszeń przesyłanych przez centrale banków i oddziały banków zagranicznych.

Numery banków i jednostek organizacyjnych skreśla się z wykazu, w sposób następujący:

1) numery central banków - po uzyskaniu przez NBP odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu banku,

2) numery innych jednostek organizacyjnych - po przekazaniu do NBP zgłoszenia przez centralę właściwego banku lub oddział banku zagranicznego.

 Podstawa prawna:

Zarządzenie  Nr 7/2002 Prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie sposobu numeracji banków i ich jednostek organizacyjnych Dz. Urz. NBP z dnia 29 maja 2002 r. Nr 8, poz. 27, z Nr 19, poz. 37 z 2007 r.)

czwartek, 14 maja 2009, przemyslaw_gogojewicz

Brak komentarzy: