czwartek, 24 listopada 2011

Co piąty uczeń korzystał z usług prostytutek


Agnieszka Rogal
23.11.2011 aktualizacja: 2011-11-23 21:53
A A A Drukuj
ProstytutkiFot. Robert Krzanowski/AGProstytutki
75 proc. Polaków przyznaje się, że jest zadowolona ze swojego życia seksualnego, a najaktywniejsi są ci miedzy 25, a 30 rokiem życia. Średnio Polacy uprawiają seks od 2. do 3. razy w tygodniu. Przeciętnie w ciągu życia mamy czterech partnerów seksualnych, a średni wiek inicjacji seksualnej to 18 lat - to najnowsze dane z raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy "Seksualność Polaków 2011".
Z raportu wynika, że 71 proc. osób w wieku 15-49 lat uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu, z czego 43 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet robi to 2-3 razy w tygodniu. Jedynie niewielka grupa Polaków, 5 proc. mężczyzn i 4 proc. kobiet, współżyje codziennie.

Zdaniem autora badań, prof. Zbigniewa Izdebskiego z diagnozy wyłonił się całkiem pozytywny obraz naszej intymności: - Nasze zadowolenie jest cały czas na podobnym poziomie, tylko 9 procent teraz jak i w poprzednich badaniach przyznało, że nie są zadowolenie ze swojego życia seksualnego.


Polacy częściej zdradzają, niż Polki

Badania pokazały także, że co dziewiąta Polka i co piąty Polak mają na swoim sumieniu zdradę swojego partnera. Zdradzamy prawdopodobnie dlatego, aby zwiększyć poczucie własnej wartości, większość zdradzających - jak wynika z raportu - to osoby, które mają problemy z akceptacją siebie oraz swojego wyglądu.

Według Izdebskiego, na tle Europy nie wypadamy najgorzej: - Polacy i tak są wierniejsi, ale jeżeli chodzi o pewne praktyki seksualne w innych narodach jest większa otwartość na różnego typu doświadczenia seksualne i wyższa jest świadomość jeśli chodzi o antykoncepcję.

46 proc. Polaków w wieku 15-49 pozostaje w związku małżeńskim, 22 proc. żyje w związkach nieformalnych. Spośród nich - 28 proc. deklaruje, że w najbliższym czasie planuje zawrzeć związek małżeński ze swoim partnerem. Ale 26 proc. twierdzi, że ślub nie jest potrzebny, żeby być z kimś kogo się kocha, 21 proc. uważa, że ślub nie gwarantuje trwałości związku.

Ale raport Izdebskiego alarmuje - co piąty chłopiec w wieku szkolnym korzystał z usług prostytutek, a 11 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet przyznało, że doświadczyło przymusu seksualnego w związku. I to właśnie mężczyźni coraz częściej skarżą się na przemoc seksualną: - I to nie chodzi o taką przemoc fizyczną w relacji, ale nie mając ochoty na seks mają poczucie presji ze strony partnerki i interpretują to jako formę przemocy - mówi prof. Izdebski.

Jak trwoga, to do sex shopu

Zdecydowana większość, która takiej przemocy doświadcza czy doświadczyła nic w związku z tym nie zrobiła: - Ważne jest, żeby osoby które takiej formy przemocy doświadczają, nie ukrywały tego, ale szukały pomocy - dodaje z kolei Krajowy Konsultant ds. seksuologii, prof. Zbigniew Lew Starowicz.

Zastanawia także wzrost korzystania z agencji towarzyskich wśród nastolatków. Z raportu wynika, że w wieku 15-17 lat aż 20 proc. chłopców ma za sobą płatny seks, a wieku 18-24 lat - 16 proc. Zdaniem Izdebskiego powodów takiego zjawiska może być wiele. Ale jedno jest pewne, tu pokutuje m.in brak wychowania seksualnego i tego, że z młodymi mało kto poważnie na taki tematy rozmawia: - Niektórzy młodzi ludzie nie potrafią dobrze interpretować co jest normą w dojrzewaniu seksualnym i co jest w tym piękne.

Raport pokazuje także, że tylko 4 proc. badanych "w razie jakiś problemów" korzysta z porady seksuologa. 33 proc. pomocy szuka w internecie: - Albo w sex shopach - dodaje Starowicz. Najczęściej kończy się to kupowaniem dziwnych specyfików, tu brakuje wciąż podejścia, że trzeba pójść do specjalisty, aby problem zdiagnozować.

Seks w internecie

49 proc. mężczyzn i 38 proc, kobiet poszukiwało w Internecie materiałów o treści erotycznej. W sumie 10 proc. Polaków (12 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet) uprawiało seks w realu z osobą poznaną w sieci, a 5 proc. badanych przeżyła seks wirtualny.

Większość Polaków "w ostatnich 12 miesiącach stosowała jakieś metody antykoncepcji podczas współżycia". Nadal najczęstszymi metodami są prezerwatywa (66 proc.), tabletki antykoncepcyjne (30 proc.), stosunek przerywany (21 proc.) oraz kalendarzyk małżeński (13 proc.) - powiedział prof. Izdebski.

Co czwarty Polak uważa, że kontakty homoseksualne są czymś normalnym, ale aż 35 proc. badanych jest zdania, że osoby odczuwające pociąg do tej samej płci powinny zrobić wszystko, aby zmienić swoje upodobania: - A wiele osób badanych tak naprawdę w ogóle nie wie, jaki mieć stosunek do tej grupy, ale jednak 25 proc. Polaków opowiada się za tym, żeby leczyć osoby homoseksualne. Równocześnie 32 proc. przyznało, że osoby homoseksualne powinny mieć możliwość zalegalizowania swojego związku, a 42 że powinni mieć możliwość wspólnego rozliczania podatkowego.

Podsumowując - 57 proc. Polaków w wieku od 15-49 lat uważa, że seks ogrywa istotną rolę w życiu. To istotna sfera dla 63 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet.

Brak komentarzy: