wtorek, 29 października 2013
poniedziałek, 28 października 2013
niedziela, 27 października 2013
jak Tusk Polskę sprzedał
Jacek Karnowski, redaktor naczelny
Zdjęcie, które ujawniamy na okładce tego wydania naszego tygodnika, przeraża. Ponadto, im dłużej patrzymy na połączone
wyraźną nicią porozumienia twarze Donalda Tuska i Władimira Putina, tym przerażenie jest większe. Jak to możliwe, że w kilka godzin po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego premier polskiego rządu wykonuje gest powszechnie uważany za oznakę triumfu i zadowolenia? Skąd bierze się ten pełen satysfakcji uśmiech na jego twarzy?
Ta fotografia jest ważniejsza niż wszystkie kłamliwe raporty MAK i komisji Millera. Jest ważniejsza niż wszystkie słowa wypowiedziane przez rządowych ekspertów i przedstawicieli polskich władz w obronie nieprawdy. Ta fotografia wyraźnie potwierdza intuicję tak wielu z nas: wokół tragedii smoleńskiej toczyła się i nadal toczy nieczysta gra pomiędzy Warszawą a Moskwą. To gra, w której to, co oficjalnie widzimy, stanowi jedynie teatr cieni. To gra, która zaczęła się na długo przed Smoleńskiem.
Zdjęcie z naszej okładki stawia pytanie, na które musi paść odpowiedź. Kim są dla siebie, w kontekście tragedii, polski premier
i rosyjski prezydent, wówczas premier? Wspólnota czego ich łączy?
niedziela, 20 października 2013
obraza serca Pana Jezusa (NIE 34/12)
"- obrazy uczuć religijnych doszło poprzez publikację karykatury obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z poczynionych ustaleń wynikało, że karykatura ta zamieszczona została na pierwszej stronie Tygodnika jako ilustracja do artykułu pt. „Bóg umiera ze starości”
- na ilustracji tej zaprezentowana została wpisana w znak zakazu postać długowłosego mężczyzny z uniesionymi wysoko brwiami, zmarszczonym czołem, rozszerzonymi powiekami i zwężonymi ustami.
- autor ilustracji nadał zaprezentowanej postaci mało inteligentny i mało poważny wyraz twarzy."
Urbanowska Świnia Komunistyczna jako oskarżony w postępowaniu karnem odmówiła składania wyjaśnień i czeka na proces na wolności.
http://www.nie.com.pl/29-2013/glupia-mina-jezusa-chrystusa
Talmud
Jest takie przysłowie w Talmudzie: "Wszyscy wiedzą, dlaczego mężczyzna i kobieta wzięli ślub. Ale nikt o tym nie rozmawia".
©2013®
Ceny papierosów i alkoholi w Norwegii i Wielkiej Brytanii
NORWEGIA
Papierosy (20 szt.) - 100 NOK
Piwo Calsberg (0,5l) - 30 NOK
Grolsch Premium Lager (0,5l) - 40 NOK
Budweiser Budvar (0,5l) - 45 NOK
Absolut Vodka (1l) - 430 NOK
Bols Vodka (1l) - 457 NOK
Ballantine's Finest (1l) - 480 NOK
WIELKA BRYTANIA
Papierosy (20 szt.) - 5,50-7 GBP
Wódka (0,5l) - 11-17 GBP
©2013®
sobota, 19 października 2013
Górnik vs. Śląsk 3-2 ( 0-2)
Górnik Zabrze został liderem piłkarskiej Ekstraklasy, choć do 91. minuty meczu ze Śląskiem Wrocław nic na to nie wskazywało.
Zabrzanie zdobyli dwie bramki w doliczonym czasie i pokonali rywala 3-2.
Nawałka na trenera kadry!
©2013®
środa, 16 października 2013
Radziecki żołnierz gwałcący ciężarną kobietę
Sprawę bada gdańska prokuratura, która do czwartku ma podjąć decyzję, czy wszcząć śledztwo pod kątem ewentualnego naruszenia art. 256 Kodeksu karnego. Chodzi o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.
Autor rzeźby Jerzy Bohdan Szumczyk zapewniał, że jego celem nie było nawoływanie do nienawiści. - Chodziło mi o tragedię tych kobiet, o to całe cierpienie.
Ambasador Rosji w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP napisał:
"Jestem głęboko oburzony wybrykiem studenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który poprzez swoją pseudo sztukę znieważył pamięć ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wolność i niepodległość Polski"
.Jak zaznaczył ambasador, instalacja pomnika to "przejaw chuligaństwa o charakterze otwarcie bluźnierczym".
- Wulgarna rzeźba na jednej z głównych ulic miasta uraża uczucia nie tylko Rosjan, ale również wszystkich rozsądnych ludzi, pamiętających, komu oni zawdzięczają wyzwolenie spod okupacji nazistowskiej.
©2013®
niedziela, 13 października 2013
"Popiełuszko. Wolność jest w nas" - 18.X.2013 premiera serialu w TVP1
18 października TVP1 pokaże pierwszy odcinek telewizyjnej wersji filmu kinowego „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Czteroodcinkowy serial z Adamem Woronowiczem w roli głównej będzie emitowany raz w tygodniu, w piątek o godz. 20.30. Wersja kinowa filmu, do której TVP1 również posiada prawa, zostanie pokazana w 30. rocznicę tragicznej śmierci kapłana Solidarności.
Serial wyreżyserował Rafał Wieczyński. Obok Adama Woronowicza, zagrali w nim znakomici polscy aktorzy: Karolina Demianiuk, Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, Joanna Szczepkowska, Halina Łabonarska.
O różnicach między filmem a serialem mówi reżyser: Telewizyjna, cztero-częściowa wersja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” zawiera nowe sekwencje. Całość oparta jest na wersji kinowej, ale w każdym odcinku znajduje się kilka scen dotąd niepublikowanych. Niektóre wątki, które w 2,5-godzinnym filmie kinowym zostały tylko dotknięte, tutaj – w telewizyjnej formie trwającej w sumie ok. 3 godzin znajdują pełniejszy wyraz. Dotyczy to np. sekwencji w jednostce wojskowej, do której przymusowo wcielano alumnów, albo relacji ks. Jerzego ze studentami medycyny i jego pracy jako duszpasterz pielęgniarek. Dowiemy się np. skąd ks. Jerzy miał psa i dlaczego nazwał go Tajny. Poznamy lepiej jego relację z proboszczem i innymi księżmi, a także z własną rodziną. W serialu znalazła się też nakręcona jeszcze z udziałem Prymasa Józefa Glempa scena z okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego. Serial przypomina więcej metod działania SB. Rozwinięty jest także finał filmu. Całość zachowuje ten sam rytm i tempo, a wmontowane sceny, których nie można było obejrzeć w kinie uzupełniają obraz rzeczywistości PRL, wnoszą nowe elementy dramaturgii, a czasem także humoru.
TVP1 pokaże cztery odcinki serialu po 48 min. każdy. Emisję zaplanowano raz w tygodniu o godz. 20.30, począwszy od piątku 18 października.
TVP1 zakupiła również prawa do wersji kinowej filmu. Jej pokaz odbędzie się w 30. rocznicę śmierci kapłana Solidarności - w 2014 r. Pokaz wersji dwuczęściowej, do której również TVP1 posiada prawa, planowany jest w terminie późniejszym.
Odcinek 1
Lata pięćdziesiąte na Podlasiu. Podporządkowane Stalinowi władze rozbijają resztki partyzantki niepodległościowej, szaleje propaganda. W domu rodzinnym małego Popiełuszki oparciem jest wiara. Koniec lat sześćdziesiątych. Młody Popiełuszko zmuszony jest do pełnienia służby wojskowej w represyjnej jednostce dla alumnów seminarium. Młodzieńcza buta powoduje, że nie chce zdjąć różańca. Spotykają go szykany i represje. Staje się duchowym przywódcą kleryków, którzy nie chcą podporządkować się politrukom, ale znacznie nadwyręża zdrowie. W sierpniu 1980 w rok po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski robotnicy zaczynają strajki przeciwko reżimowi. Popiełuszko jako ksiądz na nowej placówce w Warszawie nie wzbudza entuzjazmu proboszcza, bo nie umie śpiewać. Kiedy strajkujący hutnicy proszą o odprawienie Mszy Św. tylko „przypadek” sprawia, że to ks. Popiełuszko trafia do Huty. Tu uczestniczy w powstaniu Solidarności, poznaje sprawy robotników, pomaga im, zaczyna czuć się potrzebny. Wkrótce wybucha stan wojenny, Warszawę opanowuje armia i milicja, strajki zostają brutalnie stłumione, a podopieczni ks. Jerzego internowani.
Odcinek 2
Ks. Jerzy rozpoznaje w sobie uczucie nienawiści. Walczy z nim całkowicie oddając się pomocy poszkodowanym. Jego obecność na politycznych procesach robotników zwraca uwagę agentów Służby Bezpieczeństwa. Ks. Jerzy jest śledzony, ale stopniowo przyzwyczaja się do tego i kontynuuje działalność. Opiekuje się studentami Akademii Medycznej. Popiełuszko jest świadkiem wielkiej demonstracji niepodległościowej 3 maja 1982 i jej dramatycznej pacyfikacji prze milicję. Jego przeżycie znajduje ujście w homilii na Mszy za Ojczyznę. Okazuje się, że Popiełuszko potrafi wyrazić to co czują ludzie. Znajduje uznanie i szacunek u jednych, a zazdrość lub nienawiść u drugich. Władze państwa interweniują przeciwko niemu u biskupów. Do ks. Jerzego garnie się coraz więcej osób. Próby zastraszenia go ze strony służby bezpieczeństwa – wrzucenie ładunku wybuchowego – powodują spontaniczne uformowanie kościelnej służby porządkowej robotników, którzy chronią osobę Księdza i przebieg Mszy za Ojczyznę przed prowokacjami. W kolejnej Mszy za Ojczyznę coraz liczniej uczestniczą znani aktorzy, delegacje z Polski i tłumy z całej Polski, wiernych i niewierzących.
Popiełuszko staje się duchowym przywódcą dla Solidarności. Po jego Mszach tysiące ludzi czują się silniejszymi i są coraz lepiej zorganizowani. Nie dają się sprowokować. Ks. Jerzy dostaje listy z wyrazami wdzięczności, pod którymi jednak niektórzy boją się podpisywać. Od młodzieży dostaje psa, którego nazywa Tajny. Kiedy w maju 1983 milicjanci w okrutny sposób zabijają syna opozycyjnej działaczki – Grzegorza Przemyka na Warszawę pada strach. Ks. Popiełuszko na przekór innym doradcom przekonuje hierarchów, że trzeba odważnie domagać się sprawiedliwości. Organizuje i kieruje przebiegiem pogrzebu, w którym 60 tys. ludzi demonstruje swój sprzeciw, ale nie ulega prowokacjom władzy. Ks. Jerzy zaczyna rozumieć swoją rolę i siłę oddziaływania. Przyjmuje zaproszenia z Polski, a wszędzie gdzie jest nazywa zło po imieniu i domaga się prawdy. Władze wymuszają jego wizytę w prokuraturze. Podczas przeszukania w domu okazuje się, że podrzucono mu broń i inne kompromitujące materiały. Ks. Jerzy zostaje aresztowany, a w mediach rozpoczyna się nagonka na jego dobre imię. W więzieniu zawiera znajomość z przestępcami, którym posługuje jako ksiądz. Wypuszczony po interwencji biskupów dostaje reprymendę od Prymasa. Nawet przyjaciele nie rozumieją, że Popiełuszce nie chodzi o cele polityczne. Ks. Jerzy czuje się słaby i osamotniony. Wyjeżdża w Tatry.
Odcinek 4
W Tatrach ks. Jerzy spotyka biskupa, który przekazuje mu wyrazy wsparcia od Jana Pawła II. Ks. Jerzy odzyskuje siły. Szykuje pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Docierają do niego groźby, że jeśli ją przeprowadzi zostanie zabity. Orientuje się, że w swoim otoczeniu ma współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Grupa znajomych sugeruje mu wyjazd na stypendium do Rzymu. Ks. Prymas zgadza się pod warunkiem, że ks. Popiełuszko o to poprosi. Ks. Jerzy chce żyć, ale nie chce uciekać - nie prosi. Ks. Jerzy odwiedza rodziców przeczuwając, że widzi ich ostatni raz. Popiełuszko przeprowadza pielgrzymkę na Jasną Górę, która jest sukcesem. Przybywa kilkadziesiąt tysięcy robotników. Jednak przeor klasztoru nie pozwala Popiełuszce do nich przemówić. Od tej chwili Ks. Jerzy zaczyna szykować się na najgorsze. Każdy jego ruch jest obserwowany przez agentów, a raporty trafiają na biurka najwyższych urzędników reżimu. Wkrótce zostaje przeprowadzony pierwszy zamach na życie ks. Jerzego. Nieudany. Ks. Jerzy szykuje się na możliwą śmierć, chroni przyjaciół z otoczenia, sam popada w nastroje. Zachowuje się niby zwyczajnie, ale przed kolejnym wyjazdem celebruje spotkania z ludźmi, Msze świętą, spowiedź. Wyjeżdża do Bydgoszczy. Tam ostatni raz prowadzi publicznie modlitwę. W drodze powrotnej zostaje porwany, a później bestialsko udręczony i zamordowany. Wiadomość o porwaniu i śmierci ks. Jerzego staje się przyczyną narodowych rekolekcji. Dziesiątki tysięcy ludzi spowiada się i przystępuje do komunii. Na pogrzeb przybywają setki tysięcy Polaków, którzy nie boją się domagać prawdy. Przy grobie ks. Jerzego modli się papież Jan Paweł II.
sobota, 12 października 2013
Jan Tomaszewski: Selekcjonerem polskiej kadry powinien być Niemiec
piątek, 11 października 2013
czwartek, 10 października 2013
Komuchożerca ksiądz Isakowicz-Zaleski nie wierzy w przejęzyczenie Michalika
środa, 9 października 2013
Michalik o pedofilii (8 października 2013)
Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości.
Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga.
poniedziałek, 7 października 2013
Prawda o Murzynach z forum Interii
Pokażcie mi chociaż JEDEN kraj w tzw. " czarnej Afryce" w którym panuje porządek i dobrobyt. Cała infrastruktura, koleje, drogi zostły zbudowane przez białych. Kiedy biali "rasisci" w końcu zostali (przez wyrzynanie ich w pień) z podbitych krajów usunięci czarni pokazali na co ich stać. Wojny plemienne, mordy klanowe, rządy kacyków. Afryka jest pogrążona w chaosie i skąpana we krwi autochtonów ktorzy wyrzynają się od dziesiątków lat wzajemnie. Oto do czego prowadzą rządy bez białych. Afryka rozkwitała własnie wtedy kiedy podbili ją biali ludzie! Przypominam że rdzenni mieszkańcy Afryki byli i są lata świetlne za naszą cywilizacją. Nigdy nie wynaleźli nawt KOŁA i nigdy niczego nie uprawiali. A dzisiaj pompuje sie miliardy dolarów rocznie na pomoc "biedakom" które znikają nikt nie wie gdzie. Nawet Liberia, państwo- eksperyment założone przez czarnych z Ameryki spaliło na panewce. Powód? Czarni dostali władze. Skończyło sie na wojnię domowej, masowych mordach, i totalnej anarchii. Dopiero biali znowu zaprowadzili tam względny spokój. Co się dzieje w RPA chyba sami wiecie. Takie są FAKTY. Nasza i ich kultura nie mogą współistnieć na tym samym poziomie partnerstwa, dlatego NIE WOLNO ich tutaj wpuszczać. Przykładem niech będzie francja. Teraz walcie minusy i nazywajcie mnie rasistą.
©2013®
Powieść Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" została laureatką Literackiej Nagrody Nike 2013.
- Wszystkie moje powieści zaczynają się tak samo - powiedziała Joanna Bator, odbierając nagrodę. - Zawsze w moim umyśle pojawia się słowo albo słowa, które nie wiem, dokąd mnie zaprowadzą. Po słowach pojawia się coś, co można określić jako ton albo smak(...) Poszłam jego śladem. Potem są pierwsze obrazy. To była kobieta jadąca pociągiem. Zdałam sobie sprawę, że ma na imię Alicja i niestety znowu jedzie do Wałbrzycha. Trzy razy wracałam do tego miasta w trzech kolejnych powieściach i wróciłam po raz ostatni(...) Pisałam "Ciemno, prawo noc" w Japonii, i zdałam sobie sprawę, że nie mam się już co oszukiwać. Że wrócę do Polski, a Polska jest dla mnie Wałbrzychem(...)- dodała.
W swojej książce Joanna Bator, autorka głośnych książek "Piaskowa Góra" i "Chmurdalia", sięga do konwencji powieści gotyckiej, by opowiedzieć o współczesnej Polsce.
Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego "syna", Jerzego Łabędzia.
Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji.
W swojej trzeciej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.
Oto pełna dwudziestka nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2013:
1. Justyna Bargielska "Bach for my baby" (Biuro Literackie)
2. Joanna Bator "Ciemno, prawie noc" (W.A.B.)
3. Sylwia Chutnik "Cwaniary" (Świat Książki)
4. Anna Janko "Pasja według św. Hanki" (Wydawnictwo Literackie)
5. Urszula Kulbacka "Rdzenni mieszkańcy" (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi)
6. Tadeusz Lubelski "Historia niebyła kina PRL" (Znak)
7. Kaja Malanowska "Patrz na mnie, Klaro!" (Krytyka Polityczna)
8. Zyta Oryszyn "Ocalenie Atlantydy" (Świat Książki)
9. Igor Ostachowicz "Noc Żywych Żydów" (W.A.B.)
10. Zośka Papużanka "Szopka" (Świat Książki)
11. Tomasz Pietrzak "Rekordy" (Mamiko)
12. Jerzy Pilch "Dziennik" (Wielka Litera)
13. Maciej Sieńczyk "Przygody na bezludnej wyspie" (Lampa i Iskra Boża)
14. Tadeusz Sobolewski "Człowiek Miron" (Znak)
15. Katarzyna Surmial-Domańska "Mokradełko" (Czarne)
16. Wit Szostak "Fuga" (Lampa i Iskra Boża)
17. Małgorzata Szpakowska "Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich" (W.A.B.)
18. Szczepan Twardoch "Morfina" (Wydawnictwo Literackie)
19. Krzysztof Varga "Trociny" (Czarne)
20. Mariusz Zawadzki "Nowy wspaniały Irak" (W.A.B.)
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 17. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji ogłaszanych w maju, drugi etap to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. W tym roku jury przewodniczy Tadeusz Nyczek.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: Wiesław Myśliwski (nagrodzony dwukrotnie, w 1997 i 2007 roku), Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Roniker, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek, Marian Pilot i Marek Bieńczyk.