wtorek, 28 sierpnia 2012

Siedemnastolatka: Ksiądz na religii powiedział, że jestem dla niego zerem [list]

Mam 17 lat, jestem uczennicą szkoły średniej. Moja przygoda z religią jest argumentem przemawiającym za usunięciem owego przedmiotu z listy obowiązkowych.

Kilka osobistych wspomnień na marginesie wywiadu z prof. Henrykiem Samsonowiczem o religii w szkole.

Zostałam ochrzczona, przyjęłam pierwszą komunię świętą, chodziłam z babcią do kościoła. Jednak jako nastolatka zaczęłam rozważania nad istnieniem Boga, porządkiem wszechświata i mechanizmami nim władającymi. Z przemyśleń wyciągnęłam wniosek, iż Bóg istnieć nie może (nie bronię nikomu twierdzić, że jest inaczej). Idąc tym tropem, przestałam uczęszczać na niedzielne msze i zaczęłam dopytywać rodziców, czy na pewno muszę chodzić na lekcje religii. Odpowiedzią były westchnienia i propozycja przebrnięcia jednak przez bierzmowanie i dopiero potem wypisania się z tych zajęć.

Do bierzmowania nie dotrwałam

Kiedy moja klasa zaczęła przygotowywać się do bierzmowania, nauczyciel religii, ksiądz sprawujący posługę wikariusza w naszej parafii, zażądał zgody od rodziców, uprawniającej nas do przyjęcia sakramentu.

Zastrzegł, iż wyrażenie zgody zobowiązuje rodziców do przyprowadzania nas do kościoła na wyznaczone spotkania oraz różne obrządki (roraty, litanie...). Moja mama, kobieta pracująca zawodowo, stwierdziła, ze nie może mi zapewnić uczestnictwa we wszystkich nabożeństwach, więc zgody nie podpisała.

Na następnej lekcji religii ksiądz sprawdzał podpisy rodziców. Kiedy wyszło na jaw, że w mojej podpisu brak, musiałam się gęsto tłumaczyć. Ksiądz pospieszył do dyrektora, by zaczerpnąć rady (do tej pory w wiejskiej parafii nie zdarzyło się, by ktoś nie wyrażał chęci na przystąpienie do bierzmowania). Ten wypytał mnie o przyczyny zaistniałej sytuacji i odkrył, że mnie na przyjęciu owego sakramentu w ogóle nie zależy.

Skąd taka odmienność!?

Dwóch rosłych mężczyzn stało nade mną i dociekało, skąd u mnie wzięła się taka odmienność. Ksiądz zarzucił mi niekonsekwencję. - Przystąpiłaś do komunii świętej, a teraz migasz się od bierzmowania - próbował mnie przekonać. - Kiedy tylko zaczęły się schody, ty rezygnujesz! - oburzał się. Obaj panowie patrzyli na mnie, wtedy jeszcze na nie umiejące dobitnie wyrazić swego zdania dziecko, z konsternacją i zastanawiali się co właściwie ze mną zrobić.

Rozwiązanie było szybkie i proste: postanowiono, że nie będę mogła dalej uczestniczyć w lekcjach religii, gdyż wszyscy z klasy będą mieć za cel uczenie się pytań do bierzmowania itp., a mi się najzwyczajniej nie przyda taka wiedza. Moje nazwisko w dzienniku na stronie z wynikami z religii zostało przekreślone czerwonym długopisem. Zostałam wypisana.

Stałam się przedmiotem plotek i żartów

W tym momencie historia zaczęła nabierać rumieńców. Wiadomość o mojej emancypacji spod władzy kościoła obiegła całą wiejską gminę. Stałam się sławna, jednak nie było mi do śmiechu. Starsze panie na ulicach ledwo powstrzymywały się od wytykania mnie palcami, ale i tak sporo razy znajomi donosili mi, że wśród plotek da się wychwycić takie, o dziewczynie, która nie wierzy w Boga.

Koledzy i koleżanki też otwarcie dziwili się, dlaczego się wycofałam. Zdarzyło się kilka osób zdolnych podokuczać z tak błahego powodu. Słyszałam m. in.: "jehówka!", co najmocniej mnie zastanowiło, i zaczęłam rozważać kombinację średniej inteligencji z małym zasobem wiedzy u osoby, która, jakże szybko, wydała taki nietrafiony osąd.

Było mi żal, że przez taką małą różnicę w poglądach, w zachowaniu (nie branie udziału w liturgii, brak kontynuacji dalszej nauki religii), mogę stać się przedmiotem żartów, jak też nagannym przykładem dla innych dzieci, którym czasami przemknęła przez głowę podobna myśl o "uwolnieniu się".

Ksiądz, jak się okazało, na następnych lekcjach religii, rozmawiał o mojej sytuacji z innymi dziećmi. Stwierdził, że dla niego jestem zerem. Uderzyło mnie to. Ksiądz, który w teorii na religii miał uczyć między innymi takich wartości jak szacunek dla drugiego człowieka?!

Po osiągnięciu osiemnastego roku życia mam zamiar poddać się apostazji i zakończyć raz na zawsze moje powiązania z Kościołem katolickim.

Uważam, że ludzie powinni mieć wybór w sferze religii, wolną wolę. Dążąc do wolności, jestem za tym, by nie chrzcić dzieci od razu po urodzeniu. Mogą to zrobić same - kiedy przyjdzie im na to ochota, w świadomym życiu. Obecna sytuacja jest, kolokwialnie mówiąc, chora. Wnoszę o uleczenie naszego państwa, bo na tę chwilę normalna osoba, która nie podziela zdania większości, jest szykanowana.

niedziela, 26 sierpnia 2012

Gra o tron - Pieśń Lodu i Ognia

Dotychczas na świecie ukazało się pięć tomów sagi, natomiast dwa tomy są w przygotowaniu. W Polsce tomy cyklu Pieśń Lodu i Ognia wydaje Zysk i S-ka.
Tytuł oryginalnyData wydania oryginałuTytuł polskiData wydania polskiego
A Game of Thrones1996 Gra o tron 1998
A Clash of Kings1999 Starcie królów 2000
A Storm of Swords2000 Nawałnica mieczy: Stal i śnieg 2002
Nawałnica mieczy: Krew i złoto2002
A Feast for Crows2005 Uczta dla wron: Cienie śmierci 2006
Uczta dla wron: Sieć spisków2006
A Dance with Dragons2011 Taniec ze Smokami Część I 2011
Taniec ze Smokami Część II2012
The Winds of Winter
A Dream of Spring
Podczas pisania Uczty dla wron okazało się, że objętość powstającej książki przekracza możliwości wydawnicze, dlatego Martin zdecydował się na jej podział. W ten sposób w Uczcie dla wron opisana została tylko część wydarzeń (z punktu widzenia tylko niektórych bohaterów), a pozostałe (dziejące się w tym samym czasie, tylko w innych miejscach) zostały opisane w A Dance with Dragons.Dotychczas na świecie ukazało się pięć tomów sagi, natomiast dwa tomy są w przygotowaniu. W Polsce tomy cyklu Pieśń Lodu i Ognia wydaje Zysk i S-ka.

wtorek, 21 sierpnia 2012

"A niech giną". Żebryk w akcji





Żebryk działa dalej. Niedawno znalazł wpis - komentarz po spotkaniu weteranów z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, do którego doszło 29 maja.

"Nie życzę sobie, aby za moje podatki finansował sobie łyk alkoholu - vel gorzały z mordercami niewinnych cywilów. Ich miejsce jest na haniebnym śmietniku historii. Należę do większości Polaków wstydzących się za udział naszego kraju w wojnach o wpływy USA w tym regionie. Skoro jako wcześniej decydent armii polskiej i szef WSI nie był pan w stanie zapobiec udziałowi Polski w tej hańbie, to i teraz, jako prezydent mojego kraju, na którego głosowałam, proszę nie roztrwaniać moich podatków, bo i tak pan i koledzy z PołO dostatecznie dużo ich zmarnowaliście!"

- Tego nie można tak zostawić - mówi Jacek Żebryk. - Osoba, która jest autorem takiego komentarza, obraziła zarówno pana prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jak i polskich żołnierzy. Powiadomiłem Prokuraturę Rejonową w Białogardzie.

"Zniewaga najwyższego organu państwowego, jakim jest Prezydent RP, jest ścigana z urzędu, lecz chciałbym zaznaczyć, że interes społeczny w zgłaszanej sprawie przejawia się również w obronie Wojska Polskiego, jako instytucji zaufania publicznego, a także ochronie czci, godności i honoru polskiego żołnierza (...). Z niepokojem obserwujemy falę agresji ze strony internautów wymierzonej w polskich żołnierzy służących w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie" - czytamy w zawiadomieniach.


Więcej... http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,11865461,Zebryk_walczy_w_necie__Teraz_o_honor_armii_i_prezydenta.html#ixzz24CJYPJga

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Elitarny Klub Londyn 2012

Lista zawodników w programie indywidualnym Klubu Polska - Londyn 2012:

Polaczyk Mateusz - slalom K-1 (kajakarstwo) - zajął czwarte miejsce
Siemionowski Piotr - sprint - K-1 200 m (kajakarstwo) - 14 miejsce
Walczykiewicz Marta - sprint - K-2 500 m; sprint - K-1 200 m (kajakarstwo) - piąte miejsce
Konieczna Aneta - sprint - K-2 500 m (kajakarstwo) - nie płynęła na tym dystansie w K-2
Mikołajczyk Beata - sprint - K-2 500 m (kajakarstwo) - brązowy medal w parze z Karoliną Nają
Włoszczowska Maja - kolarstwo górskie (lekkoatletyka) - kontuzja, nie pojechała na igrzyska
Lewandowski Marcin - 800 m (lekkoatletyka) - dziewiąte miejsce
Majewski Tomasz - pchnięcie kulą (lekkoatletyka) - złoty medal
Małachowski Piotr - rzut dyskiem (lekkoatletyka) - piąte miejsce
Włodarczyk Anita - rzut młotem (lekkoatletyka) - srebrny medal
Wojciechowski Paweł - skok o tyczce (lekkoatletyka) - odpadł w eliminacjach (4.35 m)
Rogowska Anna - skok o tyczce (lekkoatletyka) - w finale nie zaliczyła żadnej próby
Czerniak Konrad - 100 m st. motylkowy; 100 m st. dowolny (pływanie) - ósme miejsce
Dołęga Marcin - 105 kg (podnoszenie ciężarów) - nie zaliczył żadnej próby
Zieliński Adrian - 85 kg (podnoszenie ciężarów) - złoto
Rybicka Anna - floret druż. (szermierka) - porażka w 1/16 finału
Chlewińska Karolina - floret druż. (szermierka) - porażka w 1/16 finału
Kryczało Katarzyna - floret druż. (szermierka) - porażka w 1/16 finału
Gruchała Sylwia     - floret druż. (szermierka) - porażka w 1/16 finału
Jeliński Michał - czwórka podw. (wioślarstwo) - szóste miejsce
Kolbowicz Marek - czwórka podw. (wioślarstwo) - szóste miejsce
Korol Adam - czwórka podw. (wioślarstwo) - szóste miejsce
Wasielewski Konrad - czwórka podw. (wioślarstwo) - szóste miejsce
Fularczyk Magdalena - dwójka podw. (wioślarstwo) - brązowy medal
Michalska Julia - dwójka podw. (wioślarstwo) - brązowy medal

Janikowski Damian - klasyczne - 84 kg (zapasy) - brązowy medal
Klepacka-Noceti Zofia - RS:X (żeglarstwo) - brązowy medal
Miarczyński Przemysław - RS:X (żeglarstwo) - brązowy medal

sobota, 11 sierpnia 2012

do przeczytania przed śmiercią (11 sierpnia 2012)

A7

  1. DIUNA Franka Herberta
  2. ŚWIAT DYSKU Terryego Pratcheta (10 VIII 2012 gh)
  3. Hobbici Tolkiena
  4. Wszystko co od LEMA

  5. Literatura czeska z Hrabalem na czele
  6. Megakolekcja bajek J.I. Kraszewskiego
  7. Horror-sensacja-kryminał
    A. Christie
    S. King
    K. Follett
    R. Ludlum

  8. UFO Ericha von Danikena

  9. 4 jeźdźców nowego ateizmu
    Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris i Christopher Hitchens

czwartek, 9 sierpnia 2012

Rozpacz, przybici, bezradni. Jak piłkarze, jak Radwańska

www.EUROSPORT.pl

Publikacja 09/08/2012 godz. 07:55, aktualizacja 09/08/2012 godz. 07:59

Polska prasa komentuje odpadnięcie z igrzysk olimpijskich reprezentacji siatkarzy, którzy mieli przywieźć z Londynu medal.

Prasa po meczu z Rosją - Siatkówka - Igrzyska olimpijskieAFP

"Gazeta Wyborcza": Przybici do boiska

To ćwierćfinał igrzysk miał być dla siatkarzy zwieńczeniem pięknych kilkunastu miesięcy z Anastasim. Po brązie w LŚ i ME, po srebrze w PŚ i złocie w tegorocznej LŚ miał być kolejnym krokiem. - Jedziemy po złoto - wyrywało się Anastasiemu i ta kontrolowana pewność siebie była uprawniona. Żadna drużyna poza polską nie stawała na podium czterech ostatnich imprez.

W Londynie nie stanie. Nigdy nie dowiemy się, czy nie z powodu sensacyjnej porażki w ostatnim grupowym meczu z Australią. Zwycięstwo dałoby ćwierćfinał z Niemcami, prawdopodobnie o niebo łatwiejszy. Zamiast tego mamy piekło.

"Rzeczpospolita": Koniec snu o potędze

Kapitan zatrzymał się przy dziennikarzach, inni przechodzili zapłakani, Bartosz Kurek rzucił krótkie "Nie dzisiaj", Michał Winiarski "Dajcie mi spokój", a Zbigniew Bartman nawet nie zareagował na pytania. Polacy nie ukrywali łez, niektórzy założyli na głowę koszulki, żeby nikt później nie wypominał im chwili słabości.

Siatkarze na igrzyskach rozczarowali jak piłkarze na Euro. Może nawet bardziej, bo wcześniejszymi meczami nauczyli nas wiary w ich sukces. Dwa dobre mecze w Londynie to za mało, by głaskać ich po głowie. Ale Anastasi zostaje do 2014 roku (mistrzostwa świata w Polsce). Ma czas, by wypracować naprawdę mistrzowską formę.

Tak bolesna lekcja na pewno długo nie wyjdzie z głów siatkarzy. Wracają do domu pobici, nie ma co pocieszać się tym, że dali z siebie wszystko. Historię z "Polacy, nic się nie stało" przerabialiśmy już tego lata przy okazji Euro. Teraz miało być inaczej.

Prasa po meczu z Rosją - Siatkówka - Igrzyska olimpijskie"Przegląd Sportowy": Bezradni

To koniec marzeń o pierwszym olimpijskim medalu siatkarzy od 36 lat. To koniec dobrej passy trenera Andrei Anastasiego, który w każdej kolejnej imprezie prowadził biało-czerwonych do medalu. Polscy siatkarze przegrali ćwierćfinał igrzysk olimpijskich z Rosjanami 0:3 i odpadli z turnieju. W niezrozumiały sposób z drużyny, której po triumfie w Lidze Światowej zaczęli bać się wszyscy rywale, biało-czerwoni zamienili się w zagubionych, niepewnych siebie siatkarzy. - Na pewno nie jest tak, że forma przyszła zbyt wcześnie. Żadnych wymówek! To jest sport. Czasami przegrywa się jak Agnieszka Radwańska, która przyjeżdża na Wimbledon po finale i odpada w pierwszej rundzie - mówił Andrea Anastasi.

"Super Express": Biało-czerwona rozpacz

Ćwierćfinałowe starcie z Rosją miało być meczem prawdy, a ta okazała się potwornie bolesna. Mecz, który wyglądał jak zderzenie potężnych mężczyzn z kruchymi chłopcami, zakończył się klęską 0:3.

- Wiem, co teraz będzie się działo w Polsce - mówił Anastasi. - Tak samo było z Radwańską. Jak doszła do finału Wimbledonu wszyscy ją wielbili. A jak przegrała na igrzyskach, zaczęła się straszna krytyka. Przykro mi, że zawiedliśmy polskich kibiców, jest mi strasznie smutno. Ale nie odwracajcie się od nas, nie zapominajcie, że to jest sport i nie zawsze się wygrywa. Chyba zabrakło nam doświadczenia.

"Fakt": Siatkarze grali jak piłkarze

W ostatniej partii nic się nie zmieniło. Polacy byli coraz bardziej bezradni. Doping dla Polski ucichł. Na trybunach niosło się "Rosija, Rosija!". Patrząc na to, co się dzieje, nie mogliśmy uwierzyć, że całkiem niedawno nasza reprezentacja wygrywała z każdym, jak chciała. Tym razem biało-czerwoni byli bezradni. Ostatni punkt dla Rosji zdobył Musierski, niszcząc marzenia polskich siatkarzy o olimpijskim medalu. Po raz trzeci z rzędu Polska odpadła w igrzyskach w ćwierćfinale.

niedziela, 5 sierpnia 2012

Phelps skończył karierę (4 VIII 2012)



- Bez obrazy dla ludzi po trzydziestce, ale powiedziałem sobie, że nie będę pływał po ukończeniu 30 lat. Mam 27, więc chcąc być wierny postanowieniu i tak nie mógłbym rywalizować w Rio de Janeiro. Zrobiłem rzeczy, których nikt przede mną nie dokonał. Czas na coś innego - powiedział Phelps, który już rok temu zdradził, że po igrzyskach w Londynie kończy karierę.


Amerykańska sztafeta 4x100 zmiennym z Michaelem Phelpsem zdobyła zloty medal. Phelps zakończył karierę, która wyznaczyła nowe granice ludzkich możliwości. 27-letni Amerykanin pobił pierwszy rekord świata mając 15 lat. Pierwszy złoty medal olimpijski jako 19-latek. Zdobył ich w sumie - złotych, srebrnych i brązowych - 22. 18 wśród nich było złotych. 14 medali zdobył w konkurencjach indywidualnych, w tym 12 złotych.

Lista jego medali w wikipedii zajmuje pięć kolejnych ekranów komputera, czyli jakieś 150 linijek.
W sobotę, sztafetą 4x100 m stylem zmiennym, płynąc na przedostatniej zmianie zakończył olimpijską karierę, rozpoczętą 12 lat temu.

Igrzyska olimpijskie

1. miejsce 100 m st. motylkowym (2012)
1. miejsce 200 m st. zmiennym (2012)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2012)
1. miejsce 200 m st. dowolnym (2008)
1. miejsce 100 m st. motylkowym (2008)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2008)
1. miejsce 200 m st. zmiennym (2008)
1. miejsce 400 m st. zmiennym (2008)
1. miejsce 4x100 m st. dowolnym (2008)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2008)
1. miejsce 4x100 m st. zmiennym (2008)
1. miejsce 100 m st. motylkowym (2004)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2004)
1. miejsce 200 m st. zmiennym (2004)
1. miejsce 400 m st. zmiennym (2004)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2004)
1. miejsce 4x100 m st. zmiennym (2004)
2. miejsce 200 m st. motylkowym (2012)
2. miejsce 4x100 m st. dowolnym (2012)
3. miejsce 200 m st. dowolnym (2004)
3. miejsce 4x100 m st. dowolnym (2004)

Mistrzostwa świata

1. miejsce 100 m st. motylkowym (2011)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2011)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2011)
1. miejsce 4x100 m st. zmiennym (2011)
1. miejsce 100 m st. motylkowym (2009)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2009)
1. miejsce 4x100 m st. dowolnym (2009)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2009)
1. miejsce 4x100 m st. zmiennym (2009)
1. miejsce 200 m st. dowolnym (2007)
1. miejsce 100 m st. motylkowym (2007)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2007)
1. miejsce 200 m st. zmiennym (2007)
1. miejsce 400 m st. zmiennym (2007)
1. miejsce 4x100 m st. dowolnym (2007)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2007)
1. miejsce 200 m st. dowolnym (2005)
1. miejsce 200 m st. zmiennym (2005)
1. miejsce 4x100 m st. dowolnym (2005)
1. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2005)
1. miejsce 4x100 m st. zmiennym (2005)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2003)
1. miejsce 200 m st. zmiennym (2003)
1. miejsce 400 m st. zmiennym (2003)
1. miejsce 4x100 m st. zmiennym (2003)
1. miejsce 200 m st. motylkowym (2001)
2. miejsce 200 m st. dowolnym (2011)
2. miejsce 200 m st. zmiennym (2011)
2. miejsce 200 m st. dowolnym (2009)
2. miejsce 100 m st. motylkowym (2005)
2. miejsce 100 m st. motylkowym (2003)
2. miejsce 4x200 m st. dowolnym (2003)
3. miejsce 4x100 st. dowolnym (2011)

Dzień na olimpiadzie. ILIA ILIN (sobota 4 VIII 2012)



  • CIĘŻARY

  • Ilia Ilin bohaterem dnia na olimpiadzie.
    Nie dość że bohater ciężarowego podestu zdobył 5-te złoto dla Kazachstanu, to pobił rekord świata Szymona Kołeckiego z roku 2000!

    TENIS

  • finał singla kobiet 15.08

    Serena Williams zmiażdzyła piękną i smukłowysoką Marię Szarapową 6:0 i 6:1. Lepiej już zaprezentowały się Ula Radwańska która w pojedynku z Sereną ugrała 3 gemy!

    SIATKÓWKA

  • Włochy - Australia ledwo 3:2
  • Rosja - USA 3:2 po pogromie rosyjskim w tie-breaku (15:8)
  • Polska - Brytania 3:0
  • a wobec przegranej Bułgarów z Argentyną 1:3, Polacy wygrywając poniedziałkowy mecz (6 VIII) z Australią 3:0 zostaną zwycięzcami grupy!

    PIŁKA NOŻNA - ćwierćfinały

  • Brazylijczycy męczyli się z Hondurasen ( było w pewnym momencie 0:1 i 1:2) wygrywając finalnie 3:2
  • obstawiałem i przegrałem!
    BRYTANIA - KOREA PD. o awans
    awans po karnych 5-4 dla Koreańczyków, kasa stracona
  • MEX-JAPONIA i BRAZYLIA-KOREA to pary półfinałowe
    któżby pomyślał!, gdzież ta Europa???
    grają we wtorek 7 VIII

    KOSZYKÓWKA

  • przez moment nasza rodzima TVP naziemna nadawała mecz koszykarskie Litwa-USA i to na dwóch kanałach jednocześnie (TVP1 i TVP2, tak, tak!)
    wynik 94:99 napawa dumą braci Litwinów, ale jutro zmierzą się z Argentyną

    PŁYWANIE

  • PHELPS zdobywając złoto w sztafecie odchodzi ze sportu.
    Skończył karierę.